Břevnovský Březňák

  • O festivalu
  • Aktuální ročník
  • Kudy kam
  • Vstupenky
  • Kontakt
  • Uplynulé ročníky
  • I. Břevnovský Březňák 22. března 2014

    Účinkující

    Honza Dobiáš: Co stojí za cestu tramvají 22 na Bílou Horu

    10. července 2014 12:23

    Sekvoj

    Honza Eisenreich, vede v malobřevnovské základce počítačový kroužek a má bezvadný vztah k muzice, zejména folku, country, trampské písni, bydlí v Malém Břevnově kousek od obory Hvězda a přišlo mu líto, že v téhle části Prahy 6 není kam za touhle muzikou chodit. A tak se spojil s agenturou Sekvoje, majitelem hotelu U Hvězdy, kde je nádherný sál, a všichni dohromady přivedli na svět Břevnovský Březňák – koncert čtyř skupin, z nichž každá stojí za cestu tramvají 22 na Bílou Horu.

     

    Hluboké nedorozumění

    Začala kapela Hluboké nedorozumění a do plného sálu, v němž se proplétali jen šikovní číšníci s nějakým nápojem nebo jídlem, zaznělo poprvé výtečné ozvučení prostoru, který pamatuje zrod hotelu v roce 1928.

     

    Stanislav Motl v rozhovoru s Honzou Dobiášem

    Aby té muziky nebylo hned napoprvé příliš, přišel jako druhý host novinář Standa Motl, kterému se před to „novinář“ obvykle píše „investigativní“, protože strká nos tam, kde my obvykle už rezignujeme a o to víc si pak člověk váží toho, kdo přišel na to, že šofér arcivévody v Sarajevu byl Čech (a jmenoval se Lojka), kdo vypátral spoustu důležitostí o odbojové činnosti Karla Hogera za okupace, přišel na to, jak to bylo s britskými vojáky v boji o pražský rozhlas, kteří odzbrojili svou chytrostí nacistický pluk usídlený ve škole Na Smetance, vysvětlil poslednímu žijícímu z Titaniku, že není žádný Maďar, ale Čech, jezdil za Lídou Baarovou do Salcburku a znal se i s Adinou Mandlovou, Raulem Schránilem a dalšími hvězdami prvnimi republiky, potopil se s francouzskými potápěči po dvacetiletém pátrání k letadlu, v němž zahynul slavný spisovatel Exupéry a dokonce vypátral i německého stíhače, který ho sestřelil…Bylo by toho na knihy, ostatně Stanislav Motl jich naštěstí řádku napsal.

     

    Tony Linhart

    A přišlo nečekané překvapení: Tony Linhart, který se přišel jen podívat, nakonec usedl k mikrofonu s kytarou, z jedné písničky jich bylo nakonec pět a Karlínské nábřeží s ním zpíval celý sál.

     

    Kapela Veget

    Bluegrasový Veget pořádně rozpumpoval krev v žilách a vytvořil náramné prostředí Františku Vlčkovi, který společně se synem Martinem nejdřív potěšil svými texty, a pak nadšené a ochotné publikum naučil pár zvukomalebných kousků, které doplnil svými písněmi.

     

    Franta Vlček se synem Martinem

    Finiš obstarali Sekvojáci , a protože i oni vyzařovali nakažlivou dobrou náladu, nebylo divu, že končili obvyklými – a velmi populárními – pakárnami Čtyři myši a Kolouškova mast.

    To, co pak následovalo, bylo jasným vykřičníkem za náladou i pohodou celého večera: stoly se sešouply do jednoho rohu a vypukl jam session, jaký si všichni co zůstali – a že jich bylo! – zasloužili.

    Břevnovský Březňák se povedl a nejčastější otázka v jeho konci byla: „A kdy se zase sejdeme ?!“                                                                                      

    Autor: Honza Dobiáš

    Foto: Maika Paštika

    Karel Vidimský Cimbura: Řeč o Břevnovském Březňákovi

    9. července 2014 12:55


    Na začátku byla kamarádka Anička. Jsou to už necelé čtyři roky, co jí, dívence tehdy ani ne třináctileté, kapela Sekvoj padla do oka (přesněji do ucha). Bylo to v Malostranské besedě, kde Sekvoj hostovala v Potlachu Tonyho Linharta a Pacifiku a kde ji spolu s rodiči, tátou Honzou a maminkou Renkou můžete potkávat i teď. Z prvotního plachého kontaktu Aničky s Pavlem Hurtem byl záhy velikej kamarádšoft mezi celou kapelou a Eisenreichovic rodinou… Jak šel čas, dostal táta Honza nápad uspořádat k Aniččiným patnáctým narozeninám koncert. Realizace se trochu zdržela, Aničce bylo letos šestnáct, ale plán taky nabobtnal. Nabobtnal v malý festival Břevnovský Březňák. Honza ho za podpory celé rodiny a ve spolupráci se Sekvojí realizoval v sobotu 22. března 2014 v sále hotelu U Hvězdy v Praze pod Bílou horou. 


    Na důslednou propagaci ve vysílání Country Rádia, o webu Sekvoje a na facebooku navázalo na počasí, které se z dopoledníh slunného zvrhlo v deštivé odpoledne, a sál pro 150 diváků se ze dvou třetin zaplnil diváky už během hodiny před programem. Ani první kapela, tramp-folkové Hluboké nedorozumění, které moderátor Honza Dobiáš uvedl na scénu po uvítání všech přítomných v 18 hodin, tedy nehrála do poloprázdného sálu. Odstartovat program nejmladší zúčastněnou formací byl šťastný nápad. Jejich svižné autorské písničky našláply pozornost publika od samého začátku a díky přítomnosti dvou pohledných děvčat na scéně (zpěvačky Majka Krsková a Eliška Krausová) se dívali i jindy plaší pánové, kteří by jinak cudně skrývali nosy v půllitrech.


    Dobrý nástup, ale teď aby nespadl řemen, obával jsem se v duchu, když Honza Dobiáš pozval na scénu investigativního televizního a rozhlasového publicistu Stanislava Motla, autora řady knih o málo známých událostech a vztazích v minulosti i současnosti. Obával jsem se ale zbytečně. Oba vypravěči dokázali udržet pozornost všech ve stolově zařízeném velkém rozsvíceném sálu, který marně sváděl diváky k hlučení a nekázni... Standu Motla na živo jsem zažil podruhé a opět mi zaimponoval snadno rozpoznatelnými ctnostmi, které by měl mít každý novinář - profesionalitou, slušností, poctivostí, láskou k pravdě a lidem a odpovědností při svých bádáních i při publikování jejich výsledků. Nejinak tomu bylo zřejmě i u ostatních diváků, pro něž se Standa stal neočekávaně milým překvapením v programu.

     

    Ještě se o Břevnovském Březňáku nic nevědělo a už u toho byl Tony Linhart, který se ve finále stal největším propagátorem akce ve vysílání Country Rádia. V sále hotelu U Hvězdy byl samozřejmě čestným hostem, hostem pozvaným i na scénu. Pozdravil nový festiválek a s chutí zahrál na vypůjčenou kytaru Pavla Hurta tři písně jako krátký vstup, ve kterém nesmělo chybět Karlínské nábřeží ani Chocerady. Bard sklidil tak nadšené ovace, že musel přidat ještě dvě písně a mohl by přidávat i dál, kdyby se za bouřlivého potlesku a ryku diváků nevrátil zpět mezi ně. 

     

     

     Po těchto dvou vstupech časově menších, leč přesto velmi podstatných následoval další velký hudební blok. Patřil kapele Veget, partě ostřílených bluegrassových muzikantů, která během své existence prošla řadou personálních změn. Po odchodu posledního basisty se kontrabasu ujala zpěvačka Lenka Krausová a kapela zjistila, že i na nejmenších scénách jim zbývá místo na jednoho hráče. Stal se jím dobrista Petr Žižka, jehož nástroj zvuk kapely příjemně dokresluje. Divákům se Veget líbil a dali to výrazně znát, takže se opět přidávalo. A stejně jako ostatní vystupující, odnesli si i Vegeťáci jako žertovný upomínkový dárek od pořádající Sekvoje velkou petláhev velkobřezenského piva Březňák. 

    Předposledním vystupujícím byl Franta Vlček, písničkář, velmi dobrý a zajímavý zpěvák a originální kytarista, který se, k pobavení publika, na scéně utkává se svým zmatkářstvím už hodně přes třicet let. Jeho písničky, z části vytvořené za spolupráce jeho tatínka, Milana Dvořáka a Milana Jablonského, se vyznačují vtipnými melodiemi a chytrými, většinou humornými texty. Některé hraje a zpívá Franta sám,k jiným příležitostně, jako při tomto vystoupení, přizve ke zpívání druhého hlasu a „sborečků“ svého syna Martina Vlčka. Jejich interpretace vyvolává vedle diváckého nadšení už hodně dávno otázku, proč ty písničky ještě nejsou na desce!? Nejinak tomu bylo i U Hvězdy: Frantův a Martinův úspěch byl dokonalý, že kdyby netlačil čas, kdo ví, jak dlouho by přidávali.

    Dát pořádající kapelu jako posledního vystupujícího je finta jistoty. Když se protáhne program, tak si moc nezahraje. Tady se to naštěstí nestalo a tak jsme si písničky Sekvoje mohli užít do posledního přídavku, do poslední noty. A bylo to poslouchání moc příjemné nejen díky Sekvoji, ale i zásluhou zvukařů Pepy Balcara a Michala Bechyněho, kteří po celý večer odváděli skvělou práci a nic na tom nezmění ani to, že hned po programu mi Michal vysvětloval, co mohlo být z jejich strany lepší. Řeči! Byli skvělí! 

     

    Po úspěšném vystoupení Sekvoje korunovaném sérií přídavků následoval jam, při kterém se sesedli všichni zbylí muzikanti (a bylo jich hodně) s diváky, kteří to nezabalili hned po programu (taky jich nebylo málo) okolo sražených stolů aby si společně zazpívali. A bylo to tak prima, že mi o tom Franta Vlček nadšeně vyprávěl ještě čtrnáct dnů po akci… Dobrý jam vše krásně završil a není divu, že při nočním kafíčku u Eisenraichů, v úzkém kroužku Sekvoje a jejích blízkých kamarádů, jsme si v euforii malovali, že by se Březňáku už s podzimem mohl narodit brácha. Joj, to by bylo fajn!

    Autor: Karel Vidimský Cimbura

    Foto: Maika Paštika

    Fotky

    Foto: Maika Paštika

    Fotogalerie 1

    Fotogalerie 2

    Zveřejnil(a) Kapela Terrakota dne Pondělí 31. března 2014

    © 2014 - 2024 Břevnovský Březňák